csik

2023 - Tavaszi Hírlevél

EGYETEMI HÍREK

30 éves a Károli Gáspár Református Egyetem
 
2023. február 24. és október elseje között magyar és idegen nyelvű konferenciákkal, jubileumi kötettel, számos programmal emlékezünk intézményünk fennállásának 30. évfordulójára. A jubileumi emlékév során nemcsak az elmúlt három évtizedre, hanem az ezt megelőző időszakra, a református felsőoktatás gyökereire, az intézményt létrehívó lelkületre és küldetéstudatra is emlékezünk.
A Magyarországi Református Egyház Zsinata 1993. február 24-i ülésén az alábbi ige szellemében döntött a Károli Gáspár Református Egyetem megalapításáról: „Elvész az én népem, mivelhogy tudomány nélkül való.” (Hóseás 4,6). Az Országgyűlés 1993. október elsejei hatállyal fogadta el azt az előterjesztést, amely az egyetem megalapítását kodifikálta.
A széles körű összefogásnak és szakmai támogatásnak köszönhetően született meg az egyetemi rangú Teológiai Akadémiára építve és a Nagykőrösön működő Tanítóképző Főiskolai Karral összekapcsolva, majd a Bölcsészettudományi Karral kiegészülve a Károli Gáspár Református Egyetem. Az intézmény első ünnepélyes tanévnyitóját 1993. október 11-én, a Ráday Kollégium dísztermében tartották. Intézményünk első rektora Benda Kálmán akadémikus, Széchenyi-díjas történész, a Dunamelléki Egyházkerület egykori levéltárosa volt.

 

Állami kitüntetések nemzeti ünnepünk alkalmából


Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter, Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára és Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár állami elismeréseket adott át az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emléknapja alkalmából a Pesti Vigadóban március 14-én.

A Károli Gáspár Református Egyetem munkatársai közül Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:
Dr. Pődör Dóra, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara Anglisztika Intézetének intézetvezető-helyettese, Angol Nyelvészeti Tanszékének egyetemi docense.

Pődör Dóra 2013-tól a Kari Minőségbiztosítási Bizottság elnöke, kari minőségbiztosítási vezető. 2013. március 1-től 2016. szeptemberig minőségbiztosítási és akkreditációs ügyekért felelős dékánhelyettes; 2016 októberétől 2022. augusztus 31-ig oktatási és minőségbiztosítási dékánhelyettes. Munkáját sok éve kiemelkedő odaadással és precizitással végzi. 2019-ben Károli Emlékérem kitüntetésben részesült. 




Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a kormányfő előterjesztésére a köztársasági elnök által adományozott kitüntetéseket adott át Budapesten. Intézményünk részéről Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült:  Gál László, a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar igazgatási és oktatásszervezési kari igazgatója. 

Gál László 2006 óta a Károli Gáspár Református Egyetem munkavállalója, 2018 elejétől a Bölcsészettudományi Kar kari igazgatójaként tevékenykedik. Oktatásszervezési és -irányítási tevékenysége keretében jelentősen hozzájárult az egyetemi szabályzatok elkészítéséhez, az elektronikus órarend bevezetéséhez, valamint egyetemi bizottságok tagjaként egyéb megbízásokat is vállalt. Szakmai munkáját igényesség, precizitás, megbízhatóság jellemzi. A rá bízott feladatokat mindig a legnagyobb gondossággal végzi, rendszer­szemléletű hozzáállása az adminisztráció vezetésében elengedhetetlen. Lelkiismeretes, alapos munkájára nemcsak az egyetem vezetősége, hanem az oktatók is mindig számíthatnak. A Károli Egyetem Díszoklevelét két alkalommal, 2011-ben és 2017-ben is megkapta.

(Fotó: Miniszterelnökség/Botár Gergely)


 

Az űrkutatás témáját járta körül a márciusi Károli Szabadegyetem

Dr. Ferencz Orsolya űrkutató, űrkutatásért felelős miniszteri biztos volt a vendége a Károli Szabadegyetem márciusi rendezvényének. Az Űrkutatás – kik és miért? című előadás témája kapcsán laikusként talán úgy gondolhatjuk, az űrkutatás nem érint bennünket, azonban az előadás végén világos választ kaptunk arra nézve, hogy milyen aktuális kérdéseket feszeget a téma társadalmunk számára is, hiszen az űrkutatás civilizációnk fennmaradására is befolyással van.
Az előadás során természetesen a klímavédelem is szóba került, Ferencz Orsolya kifejtette, hogy a Föld történetében mindig is volt klímaváltozás, amely ennek értelmében nem visszafordítható és nem is lineáris jelenség. Az űrkutatás a klímavédelem elleni harcban is döntő tényező lehet: az űridőjárás megjóslása és a pusztító űrjelenségek kivédése elsődleges szempont itt is, illetve a földi technológiák fejlesztése szempontjából sem mellékes, hogy foglalkozunk-e a témával.
Az űrkutatás sikertörténetei mellett ugyanakkor azt látjuk, hogy a rengeteg elért eredmény mellett az emberiség ezzel egyidőben pusztítást is végez. Hol vannak tehát a határok? Ferencz Orsolya rámutat, hogy önmagában a technológia nem rossz, az emberiséget szolgáló eredmények vagy az emberiséget fenyegető pusztítások tekintetében mindig az emberi természet milyensége a döntő tényező. A szakember szerint, ha száműzzük a morális aspektust az űrkutatás területéről, akkor az emberiség zsákutcába jut. Kiemelte, hogy amíg az ember istennek gondolja magát, addig fejjel rohan a falnak: az emberiségnek nincs B terve, egy élhető bolygónk van, ez pedig a Föld.
Az előadás végén Dr. Ferencz Orsolya és az est házigazdája, Prof. Dr. Trócsányi László rektor beszélgetett a témáról, illetve a nézőközönség is választ kaphatott a bennük megfogalmazódott kérdésekre. A rendezvényről készült teljes képgaléria ide kattintva megtekinthető, a teljes rendezvény pedig hamarosan visszanézhető lesz az egyetem YouTube-csatornáján .



Együttműködési megállapodás az Óbudai Egyetemmel

Prof. Dr. Trócsányi László rektor és Prof. Dr. habil. Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora együttműködési megállapodást írt alá január 26-án a Károlyi-Csekonics-palotában. Az aláírással egybekötött megbeszélésen Prof Dr. Felde Imre, az Óbudai Egyetem ipari és üzleti kapcsolatokért felelős rektorhelyettese és Prof. Dr. Szuchy Róbert, egyetemünk oktatási rektorhelyettese is részt vett.
 A megállapodás célja, hogy a két intézmény elméleti és gyakorlati tudásbázisának megosztásával a magyarországi kutatás-fejlesztés és az oktatás színvonalának emelését elősegítse. A kiemelt célokat közös oktatási-kutatási programok szervezésével, szakmai gyakorlóhelyek biztosítására irányuló együttműködési keretek kialakításával, illetve a kiemelkedő tehetségek egyéni gondozásával kívánják megvalósítani.


Együttműködési megállapodást kötött egyetemünk a Gránit Bankkal

Stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Károli Gáspár Református Egyetem és a Gránit Bank Zrt. A megállapodást egyetemünk részéről Prof. Dr.  Trócsányi László rektor, a Gránit Bank részéről Hegedüs Éva elnök-vezérigazgató és Lehóczky Zoltán elnöki tanácsadó írta alá a Károlyi-Csekonics-palotában február 27-én. A Gránit Bankkal történt megállapodás keretében a bank szakmai gyakornoki helyeket biztosít a hallgatóknak, valamint előadások formájában pénzügyi edukációs tevékenységet is folytat a hallgatók körében. Az edukációs folyamat keretében szeretné a hallgatókat olyan banki pályázatokba, tesztelésekbe is bevonni, amelyek célja, hogy a fiatalok az innovációs folyamatokban is részt vegyenek. A bank célja továbbá egy olyan oktatási innovációs alapítvány létrehozása, amely a felsőoktatási hallgatók képességfejlesztését is segítené a pénzügyi digitalizáció és innováció területén.


Károli Podcast

2022. október 17-én elindult a Károli-egyetem ismeretterjesztő podcast sorozata Tudományról, hitről, hivatásról – könnyedén, érthetően címmel. Az egyetem legújabb podcast műsorában változatos témákkal várja a Károli Közösség tagjait: a továbbtanulással kapcsolatos témák mellett életvezetési tanácsokkal is foglalkozik, egyetemi oktatóik segítségével pedig a társadalmat foglalkoztató aktuális témákat igyekszik feltárni és körbejárni, emellett hitéleti tartalmakkal is várja hallgatóit.

Tudatos karrierépítés az egyetemi évek alatt
Tudományos pálya küszöbén
Hétköznapi stressz a 21. században
Miként segítheti a Károli a tehetséges hallgatókat?
Milyen pluszt adhat a hallgatóknak a szakkollégiumi képzés?
Nemzetközi mobilitási és ösztöndíj lehetőségek a Károlin
Miért jó hálásnak lenni?


A podcast további epizódjai meghallgatók itt .




Új beszélgetések a PedKaszton

Újabb epizódokkal gazdagodott a Pedkaszt, a Pedagógiai Kar beszélgetéssorozata az online térben! A szeretet és kifejezésének lehetőségei kapcsolatainkban című beszélgetés középpontjában az egyik legfontosabb emberi érzelem, a szeretet áll. Ennek jelentésrétegeit próbálják felfejteni teológiai és pszichológiai megközelítésben a beszélgetés résztvevői, kitérve a szeretetnyelvek fontosságára.
Ajánljuk az érdeklődők figyelmébe A sport közösségformáló ereje és A teremtett világ felfedezése gyermektáborok tükrében adásokat, amelyek a szociális kapcsolatok fejlesztését keresve sokoldalúan vizsgálják a címben jelzett témákat.
Az 50 éve együtt a tudomány és a közösség szolgálatában című epizód egy olyan sorozat indítója, amelyben pályájukra visszatekintve jeles kollégák szólalnak meg, akik az elmúlt évtizedek során munkájukkal, tapasztalataikkal és erkölcsi példaadásukkal gazdagították a Pedagógiai Kar szellemiségét.


Elindult egyetemünk TikTok-csatornája

A Károli Gáspár Református Egyetem már megtalálható az egyik legnépszerűbb közösségi médiaplatformon, a TikTokon is, ahol főként hallgatóink szereplésével készült videók lesznek láthatók. A TikTok-csatorna elindításával a legújabb és egyben legaktuálisabb platformon is szeretnénk elérni az intézmény célcsoportját, melynek elindítását a 23. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítás időpontjához igazítottuk. Már 24 órával a csatorna indulása után – a TikTokon megtalálható magyar felsőoktatási intézmények közül – egyetemünk büszkélkedhetett az egyik legkedveltebb videóval.


PROGRAMAJÁNLÓ


Doktorandusz Országos Szakmai Találkozó

A Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola 2023. május 26-án Doktorandusz Országos Szakmai Találkozót rendez. Az esemény helyszínéül az impozáns Károlyi-Csekonics-Palota szolgál. A konferencián plenáris előadást tart Prof. Dr. Vékás Lajos, az MTA rendes tagja, az ELTE ÁJK professor emeritusa. Rendezvényünk lehetőséget biztosít a doktoranduszoknak legfrissebb kutatási eredményeik bemutatására. A szekcióüléseken 15 perces referátum előadására van lehetőség, amelyet 10 perces vita követ.

Időpont: 2023. május 26. (péntek) 10:00 – 15:00 óra
Helyszín: Károlyi-Csekonics-Palota/Károli Gáspár Református Egyetem (1088 Budapest, Reviczky u. 6.)

Meghívó
Invitation


Kedvezményes jegyek a Margitszigeti Szabadtéri Színház programjaira

Margitszigeti Szabadtéri Színház gazdag és felejthetetlen élményt kínál az idei nyárra! Világsztárok, a hazai legjobbak, ragyogó zenei tehetségek a klasszikus és pop színpadokról, látványos show elemekkel készülő koncertek, színház, opera-, balett-, operett- és musicalbemutatók!

20% kedvezmény a jegyárból hallgatóinknak és alumni tagjainknak online vásárlás esetén a KRE20 kuponkód használatával.
Egy előadásra korlátlan darabszámú kedvezményes belépőjegy vásárolható a kuponkóddal.

Jegyvásárlás itt .



FELHÍVÁS


Konferenciafelhívás az Innováció és megújulás a kézművesiparban a kora újkortól napjainkig című műhelykonferenciára

A workshop-konferencia célja az együtt gondolkodás. A szervezők szeretnék összekapcsolni nemcsak a különböző területek kutatóit, hanem a különböző típusú (kézműves)ipartörténeti források őrzőit és ismerőit: a fentebb felsorolt kutatók mellett levéltárosok, muzeológusok részvételére is feltétlenül számítunk. A workshop-konferenciára egyrészt olyan előadásokat várnak, amelyek egy-egy forráscsoportot elemeznek, feltárják a bennük rejlő vizsgálati lehetőségeket, másrészt folyamatban lévő kutatási témák ismertetését tartalmazzák, friss kutatási eredményeket mutatnak be, különös tekintettel a szakmai megújulásra, az innovációra.
A konferenciára jelentkezés határideje: 2023. április 15. A konferencia időpontja: 2023. június 1–2.
 
A teljes felhívás itt olvasható.
 


Megjelentek a 2023. évi OTKA felhívásai

Elérhetőek a Kulturális és Innovációs Minisztérium (a továbbiakban: KIM) által meghirdetett, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból megvalósuló és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (a továbbiakban: NKFIH) által kezelt 2023. évi OTKA pályázati felhívások.
Az NKFIH honlapján közzétett felhívások a következő linken megtekinthetőek:  https://nkfih.gov.hu/palyazoknak/palyazatok/aktualis-felhivasok
 
A 2023. évi OTKA négy kategóriában kerül meghirdetésre:
Posztdoktori kiválósági program pályázat (PD_23) már tudományos fokozattal rendelkező (2018. január 1. után megszerzett PhD/DLA fokozat) fiatal kutatók számára nyújt támogatást, akik a projekt megvalósítási időszakában a befogadó intézménynél munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban állnak és munkaidejük legalább 50%-ában a projektben vállalt feladatok teljesítésén dolgoznak.
Benyújtási határidő: 2023. május 03.
Felhívás „OTKA” posztdoktori kiválósági program pályázathoz PD_23


Fiatal kutatói kiválósági program (FK_23) olyan tehetséges kutatók számára, akik 2011. január 1. után szereztek tudományos fokozatot és saját, önálló felfedező kutatási témával maximum négy év futamidejű projekt keretében önálló kutatócsoportot kívánnak létrehozni.
Benyújtási határidő: 2023. május 03.
Felhívás „OTKA” fiatal kutatói kiválósági program pályázathoz FK_23


Kutatási témapályázat program (K_23) kiemelkedő publikációs aktivitást folytató tapasztalt, tehetséges kutatók és kutatócsoport-vezetők támogatása, akik tudományterületük nemzetközileg elismert szakértői és sikeres alapkutatási témájukat tervezik továbbvinni, újabb aspektusokból vizsgálni.
Benyújtási határidő: 2023. május 11.
Felhívás „OTKA” kutatási témapályázathoz K_23


Magyar-szlovén nemzetközi együttműködésen alapuló kutatási témapályázati program (SNN_23) célja a hazai kutatócsoportok és külföldi kollaborációs partnerek együttműködésének ösztönzése, ezáltal a magyar tudomány nemzetközi beágyazottságának erősítése.
Benyújtási határidő: 2023. május 4.
Felhívás „OTKA” kutatási témapályázathoz SNN_23


További információk: Megjelentek a 2023. évi OTKA felhívásai (kre.hu)

 

 
KÖNYVMŰHELY

A Károli Könyvműhely gondozásában 2022. december óta többek között az alábbi kötetek jelentek meg:
 
Furkó Péter - Pénzes Martin (szerk.): Az Új Nemzeti Kiválóság Program tanulmánykötete
(A kötet kereskedelmi forgalomba nem került, a készlet erejéig végzett hallgatóink számára is elérhetők a 1091 Budapest, Kálvin tér 9. / 17-es szobában Pénzes Martinnál hétfőtől csütörtökig 9 és 16 óra között, pénteken 9 és 14 óra között.)

Németh László: Vidéki ellenségképek a Szabad Népben
Izolda Takács: Through a Glass Darkly
H. Varga Márta: Formák funkciói - funkciók formái
Horváth Géza: A lehetségestől a valóságosig
Marcus Tullius Cicero: Levelek Kr. e. 49–45.
Anita Czeglédy – József Fülöp – Géza Horváth (Hrsg.): Inspirationen V
Béres István - Korpics Márta - Spannraft Marcellina (szerk.): Szakralitás és kommunikáció
Katalin P. Márkus: Teaching Dictionary Skills


Károli Könyvek sorozat kötetei 20%-os kedvezménnyel vásárolhatók meg a L’Harmattan Kiadó webshopjában, a Károli Könyvműhely és Ajándékboltban (1085 Budapest, Horánszky utca 26.) pedig 40 %-os kedvezmény vehető igénybe Alumni kedvezménykártyával. 
A kötetekről részletes információk a www.kre.hu oldalon a Kiadványok/Károli Könyvek menüpont alatt olvashatók.



ÁLLÁSLEHETŐSÉGEK 

személyi asszisztens és szakkolégiumi ügyintéző
mentálhigiénés munkatárs
Procurement Opreations Buyer (fluent German)
Behavioual Science Researcher
jogi asszisztens
 

Egyetemünk további állásajánlatai ezen a linken találhatók. 
 

 

 

 

ikon1

REGISZTRÁCIÓ

Regisztrálj online weboldalunkon, hogy igénybe vehesd kedvezményeinket, és hogy értesülj legfrissebb híreinkről!

ikon2

KEDVEZMÉNYEK

Egykori vagy az idén végzett hallgatóink a weboldalunkon történő regisztrációval kedvezményekben részesülnek

ikon3

ÁLLÁSAJÁNLATOK

Tekintsd meg partnereink aktuális állásajánlatait, regisztrálj Álláshírlevelünkre!